5/5 - (1 vote)

Projektując dom, architekt lub budowniczy musi wiedzieć, jak będą wykorzystywane ściany. Ściany nośne to te, które dźwigają ciężar dachu i górnych pięter. Ściany te zazwyczaj muszą być wykonane z mocnych materiałów, takich jak kamień, cegła lub beton, aby mogły utrzymać ciężar nad nimi. Ściany nienośne zazwyczaj nie są na tyle duże, aby wymagały takiego wsparcia. Mogą być zbudowane z lżejszych materiałów, takich jak płyty gipsowo-kartonowe lub cienkie kołki. Istnieją różne kody budowlane dla różnych typów domów i różnych obszarów kraju. Jeśli budujesz nowy dom, ważne jest, aby przed rozpoczęciem budowy sprawdzić lokalne przepisy budowlane w celu uzyskania szczegółów dotyczących ścian nośnych i nienośnych.

Co to jest ściana nośna?

Ściana nośna to ściana, która przenosi obciążenia konstrukcyjne dachu i wyższych kondygnacji i przekazuje je na fundamenty lub stopy poniżej. Jest ona uważana za ścianę nośną. Ściany te muszą być wykonane z mocnych materiałów, takich jak kamień, cegła lub beton. Ściany nośne są powszechnie spotykane w starych domach lub budynkach, które zostały zbudowane z materiałów, które mogą utrzymać ciężar nad nimi. Ściany nośne znajdują się między zewnętrzną i wewnętrzną, a czasem między dolnym i górnym piętrem domu. Jeśli taka ściana zostanie usunięta i nie zastąpiona inną ścianą, która może utrzymać ciężar po obu stronach, dach lub górne piętro może się zawalić.

Co to jest ściana działowa?

Ściana działowa to każda ściana, która dzieli przestrzeń na różne pomieszczenia. Takie ściany zwykle nie są na tyle duże, by wymagały materiałów potrzebnych do podtrzymania dachu i górnych pięter. Takie ściany mogą być wykonane z lżejszych materiałów, takich jak płyty gipsowe lub cienkie kołki. Ściany działowe znajdują się zazwyczaj pomiędzy górnym i dolnym piętrem domu oraz pomiędzy pokojami w domu. Ściany działowe nie są nośne. Usunięcie ściany działowej nie wpływa na integralność konstrukcyjną dachu lub górnych pięter.

Ściana nośna a ściana działowa – jakie są różnice?

Wszystkie ściany są nośne, ponieważ przenoszą ciężar dachu i górnych pięter. Kluczem jest grubość i wytrzymałość materiałów, które podtrzymują ciężar powyżej. Dwa rodzaje ścian rozróżnia się ze względu na przeznaczenie i grubość materiałów, z których są wykonane. Różnica między dwoma rodzajami ścian polega na grubości ich materiałów. Ściana nośna jest grubsza i mocniejsza niż ściana działowa. Ściana działowa jest wykonana z cieńszych i lżejszych materiałów, takich jak płyta gipsowa. Ściana nośna ma mocniejsze oparcie w gruncie niż ściana działowa.

Sprawdź również: Jak udekorować kuchnię? Przewodnik po tym, jak ją stylizować i utrzymywać w porządku

Co może spowodować pęknięcie ściany nośnej?

Wszelkie problemy strukturalne z domem, które powodują pękanie ściany, są znakiem, że ściana nie spełnia już swojego zadania. Pęknięcia w ścianie często wskazują, że ściana ugina się lub wyboczy pod ciężarem dachu i górnych pięter. Może to być oznaką problemów strukturalnych z domu, które należy rozwiązać. Na przykład, jeśli pod częścią domu jest zbyt małe wsparcie, takie jak nachylona ziemia, ściana nośna będzie się wyginać, próbując utrzymać dodatkowy ciężar nad nią. Jeśli pęknięcie pojawi się w ścianie nośnej, może to być znak, że ściana się wyboczyła i nie jest już strukturalnie zdrowa.

Rozbiórka ściany – czy potrzebujesz pozwolenia?

Jeżeli ściana nośna jest usuwana, ważne jest uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę przed jej wyburzeniem, zgodnie z lokalnymi przepisami budowlanymi. Ściana nośna to ściana wspierająca, która musi być usunięta ostrożnie, aby nie spowodować zawalenia się dachu lub górnych pięter. Rozbiórka ściany może być przeprowadzona w fazach. Na przykład, budowniczy może usunąć dolną część ściany, np. między kuchnią a pokojem rodzinnym, a następnie pozostawić górną część ściany na miejscu, aby podtrzymać dach nad kuchnią.

Gdy obecne są zarówno ściany nośne, jak i działowe

Jeżeli w domu występują oba rodzaje ścian, np. stary dom ze ścianą wewnętrzną oddzielającą kuchnię od pokoju rodzinnego, architekt lub budowniczy musi znać grubość i ciężar materiałów w każdej ze ścian. Ściana nośna jest grubsza i cięższa niż ściana działowa. Przykładem może być ściana nośna pomiędzy kuchnią a pokojem rodzinnym. Ściana nośna może rozciągać się od pierwszego piętra do drugiego. Oznacza to, że ściana ta przenosi ciężar górnego piętra. Ściana działowa może rozciągać się od pierwszego piętra do sufitu w kuchni.

Podsumowanie

Ściana nośna to ściana, która przenosi obciążenie konstrukcyjne dachu i górnych kondygnacji i przekazuje je na fundamenty lub stopy fundamentowe poniżej. Ściana działowa to każda ściana, która dzieli przestrzeń na różne pomieszczenia. Różnica między tymi dwoma rodzajami ścian polega na grubości materiałów, z których są wykonane. Ściana nośna jest grubsza i mocniejsza niż ściana działowa. Materiał w ścianie nośnej przenosi ciężar dachu i wyższych kondygnacji i przekazuje go na fundamenty lub stopy fundamentowe poniżej. Rozbiórka ściany – czy potrzebne jest pozwolenie? Gdy występują zarówno ściany nośne, jak i działowe, architekt lub budowniczy musi znać grubość i ciężar materiałów w każdej ze ścian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj